Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SkÃ¥l 16858100



*

nr 1685 8100


Skål

+ skålfat, 3 delar, silver. Vikt: 375g ca, diameter: 9 cm, längd: 15-23 cm


Utrop:

2.600 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 mars 2025
kl 19:35:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/3 10:17:37 1      2.200 kr
7/3 18:22:58 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skål skålfat ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8256 InsatsskÃ¥lar
    glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:59
  • 8218 SkÃ¥l
    + fat, Glas, etsad dekor. Diameter: 22 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:30
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8245 SkÃ¥l
    på fot, mässing, 1800-tal. Diameter: 28 cm, höjd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:24
  • 8232 SkÃ¥l
    på fot. Diameter: 25 cm, höjd: 31 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52




Ladda ner broschyr